Безбар’єрність — Театр ляльок на лівому березі Дніпра

Безбар’єрність

БЕЗБАРЄРНІСТЬ – це філософія суспільства без обмежень. Це про внутрішню готовність створювати середовище, у якому буде комфортно всім.

Чимало років безбар’єрність асоціювалася у багатьох людей лише з подоланням фізичних перешкод. Насправді ж це поняття ширше і стосується, без перебільшення, кожного.

Для кращого розуміння, що таке безбар’єрність, варто ознайомитися з такими терміни, як:

Фізична безбар’єрність – усі об’єкти фізичного оточення доступні для всіх соціальних груп незалежно від віку, стану здоров’я, інвалідності, майнового стану, статі, місця проживання та інших ознак.

Інформаційна безбар’єрність – люди незалежно від їх функціональних порушень чи комунікативних можливостей мають доступ до інформації в різних форматах та з використанням технологій, зокрема шрифт Брайля, великошрифтовий друк, аудіодискрипція (тифлокоментування), переклад жестовою мовою, субтитрування, формат, придатний для зчитування програмами екранного доступу, формати простої мови, легкого читання, засоби альтернативної комунікації.

Цифрова безбар’єрність – усі суспільні групи мають доступ до швидкісного Інтернету, публічних послуг та публічної цифрової інформації. Це можливість відкритого доступу до швидкісного інтернету тим, для кого він є критичною необхідністю та умовою для спілкування, придбання речей, навчання, творчої та соціальної реалізації, а також інших потреб.

Суспільна та громадянська безбар’єрність – забезпечено рівні можливості участі всіх людей, їх об’єднань та окремих суспільних груп у житті громад та держави, рівний доступ до суспільно-політичного та культурного життя, сприятливе середовище для фізичного розвитку та самореалізації, а також інклюзивне середовище як передумова для участі у всіх формах суспільного життя та громадської активності.

Освітня безбар’єрність – створені рівні можливості та вільний доступ до освіти, зокрема освіти протягом життя, а також здобуття іншої професії, підвищення кваліфікації та опанування додаткових компетентностей.

Економічна безбар’єрність – всі громадяни незалежно від віку, статі, сімейного стану чи стану здоров’я мають умови та можливості для працевлаштування, отримання фінансових та інших ресурсів для заняття підприємництвом чи самозайнятістю. Впровадження програм професійної підготовки, кар’єрної орієнтації, навчання фінансовій грамотності, розвиток підприємницької культури, надання консультаційної підтримки, створення додаткових можливостей для дистанційної роботи – комплекс заходів і практик, які допоможуть працевлаштувати представників вразливих верств населення, зокрема осіб з інвалідністю, пенсіонерів, студентів без досвіду роботи, вагітних жінок і батьків у декреті.


Нормативна база, документи

Національна стратегія із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року

Національна стратегія із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року

Довідник безбар’єрності – гід з коректного спілкування, у якому зафіксовані нові норми безбар’єрної мови. Це проєкт з відкритим кодом, створений у співпраці з громадськими організаціями, правозахисниками, психологами, батьками, що виховують дітей з інвалідністю, українськими та міжнародними експертами. Довідник безбар’єрності – ініціатива і флагманський проєкт Олени Зеленської.

Довідник безбар’єрності

                                                                   План заходів на 2024 рік                                                                                                                       комунального закладу «Театрально-видовищний заклад культури                                                                                                         «Київський муніципальний академічний театр ляльок на лівому березі Дніпра»                                                з реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року

Найменування завдання Найменування заходу Індикатор виконання Строк виконання
1. Забезпечення доступності у приміщенні Виконання ремонтних робіт в приміщенні театру з метою їх доступності для осіб з інвалідністю (поточний ремонт туалету з облаштуванням елементами доступності для осіб з інвалідністю) Виконано ремонтні роботи в приміщенні театру з метою їх доступності для осіб з інвалідністю (поточний ремонт туалету з облаштуванням елементами доступності для осіб з інвалідністю) березень-травень 2024 року
2. Забезпечення інформаційної доступності Встановлення табличок-вказівників шрифтом Брайля Встановлено таблички-вказівники шрифтом Брайля червень-липень 2024 року
3.Пристосування головних входів до будівель для поліпшення самостійного пересування осіб з вадами зору Проведення відповідних ремонтних робіт (укладання тактильної плитки) Забезпечено укладання тактильної плитки серпень-вересень 2024 року
4. Забезпечення доступності для осіб з порушенням слуху Придбання обладнання для осіб з порушенням слуху Придбано обладнання для осіб з порушенням слуху жовтень-листопад 2024 року

Фізична безбарєрність 

Фізична безбар’єрність передбачає створення середовища, де суспільний простір фізично доступний для кожного громадянина, включаючи людей з обмеженою мобільністю шляхом упровадження принципів універсального дизайну.

З метою реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року одним із передбачених стратегією напрямків є фізична безбар’єрність.

— двері мають достатню ширину для вільного та комфортного доступу до приміщень;

— для безперешкодного пересування прилеглою територією та входу в приміщення театру влаштовано похилі підйоми;

— в залах театру передбачені місця для осіб на інвалідних візках та проходи для пересування;

— в приміщенні театру було зроблено ремонт туалету з облаштуванням елементами доступності для осіб з інвалідністю.

Театром передбачені заходи для досягнення доступності і безбар’єрності приміщень на 2024-2026 роки.

  

 


Суспільна і громадянська безбар’єрність

Суспільна та громадянська безбар’єрність – забезпечено рівні можливості участі всіх людей, їх об’єднань та окремих суспільних груп у житті громад та держави, рівний доступ до суспільно-політичного та культурного життя, сприятливе середовище для фізичного розвитку та самореалізації, а також інклюзивне середовище як передумова для участі у всіх формах суспільного життя та громадської активності.

Театр співпрацює з багатьма центрами реабілітації міста Києва, громадськими організаціями та благодійними фондами. Робота спрямована на допомогу та долучення дітей до прекрасного і казкового світу мистецтва.

Серед таких організацій з якими взаємодіє Театр є: Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю Деснянського району міста Києва, Центри соціальних служб Дніпровського, Деснянського районів міста Києва, благодійні організації «Благодійний фонд «Співдія», «Благодійний фонд «Я-МАРІУПОЛЬ», громадська організація  «Сенсоріка», 10 мобільний прикордонний загін, а також діти військовослужбовців та багато інших.

За участі запрошених гостей було проведено майстер-класи з: малювання, виготовлення ляльки, спілкування з артистами. З проведеними заходами можна ознайомитися за посиланнями:

https://www.facebook.com/share/p/xA4F395KAmNeNHa8/

https://www.facebook.com/share/p/QvLE1JCMMqiMuaM1/

https://www.facebook.com/share/v/P9FDGBGfLXmbBo11/

https://www.facebook.com/share/p/fChqvZ2EW2JnXqye/

Поширення моделі доступності Театру дозволить зробити культурне життя більш відкритим для усіх, хто потребує більшої уваги та розуміння.


Інформаційна безбарєрність

          Жестова мова – мову жестів, насправді, використовує кожен з нас, коли щось пояснює, говорить, сміється та використовує жести і міміку. А от жестова мова – це мова, яку використовують люди з порушенням слуху, у неї своя структура, правила та словник.

За підтримки Департаменту культури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) працівники нашого Театру пройшли курс «Основи української жестової мови», отримали відповідні Сертифікати, який було проведено громадською організацією «Українське товариство глухих».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Додаток 1
до Порядку

ІНФОРМАЦІЯ
про проведення управителями об’єктів обстеження та оцінки ступеня безбар’єрності об’єктів фізичного оточення і послуг для осіб з інвалідністю

Загальна інформація про об’єкт
1 Дата проведення обстеження – 14.06.2024
2 Адреса розташування об’єкта – вул. Шептицького, 1-Б
3 Форма власності – комунальна
4 Найменування послуги – створення, публічне виконання та пібулічний показ театральних вистав, інших творів театрального мистецтва
5 Особа, яка проводила обстеження – головний інженер Кочіш Валерій
6 Контактні дані про особу, яка проводила обстеження (контактний номер телефону, адреса електронної пошти) — +380445174237, kmatl2015@gmail.com

 

  Критерії безбар’єрності об’єктів фізичного оточення і послуг для осіб з інвалідністю Відповідність критеріям
(так або ні)
Примітки

Шляхи руху до будівлі:
1) місця для безоплатного паркування транспортних засобів, якими керують особи з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю, розташовуються на відстані не більш як 50 метрів від входу до будівлі або споруди Так
2) таких місць не менш як 10 відсотків загальної кількості (але не менш як одне місце), місця позначені дорожніми знаками та горизонтальною розміткою з піктограмами міжнародного символу доступності Ні
3) ширина входу на прилеглу територію та ширина дверей, хвірток (у разі їх наявності) становить не менше 0,9 метра Так
4) ширина пішохідних доріжок до будівлі становить не менше 1,8 метра Так
5) покриття пішохідних доріжок, тротуарів і пандусів рівне (без вибоїн, без застосування як верхнього шару покриття насипних або крупноструктурних матеріалів, що перешкоджають пересуванню на кріслах колісних або з милицями) Так
6) у разі наявності на прилеглій території та/або на шляху до будівлі сходів вони продубльовані пандусом Так
7) нахил пандуса становить не більш як 8 відсотків (на 1 метр довжини не більше 8 сантиметрів підйому), уздовж обох боків усіх сходів і пандусів встановлено огорожу з поручнями, поручні пандусів розташовані на висоті 0,7 і 0,9 метра, завершальні частини поручнів продовжені по горизонталі на 0,3 метра (як вгорі, так і внизу) або застосовано піднімальні пристрої, що відповідають вимогам державних стандартів, які встановлюють вимоги до зазначеного обладнання Ні
8) всі сходи в межах одного маршу однакові за формою в плані, за шириною сходинки і висотою підйому сходинок Так
9) систему засобів орієнтації, інформаційної підтримки та безпеки, а саме тактильні та візуальні елементи доступності, передбачені на всіх шляхах руху до будівель і споруд (включаючи контрастне маркування кольором першої/останньої сходинки, порогів, інших об’єктів та перешкод) Ні
10) міжнародним символом доступності позначено шляхи/напрямки, доступні та безпечні для осіб з інвалідністю Ні

Вхідна група:
1) вхідна група до об’єкта облаштована доступними (візуально та тактильно) інформаційними покажчиками: адресна табличка, інформація про: назву, опис діяльності установи, години роботи; інша довідкова інформація тощо Ні
2) у разі наявності на вході до будівлі або споруди сходів вони продубльовані пандусом Так
3) нахил пандуса становить не більш як 8 відсотків (на 1 метр довжини не більше 8 сантиметрів підйому), уздовж обох боків усіх сходів і пандусів встановлено огорожу з поручнями, поручні пандусів розташовані на висоті 0,7 і 0,9 метра, завершальні частини поручнів продовжені по горизонталі на 0,3 метра (як вгорі, так і внизу) або застосовано піднімальні пристрої, що відповідають вимогам державних стандартів, які встановлюють вимоги до зазначеного обладнання Ні
4) всі сходи в межах одного маршу однакові за формою в плані, за шириною сходинки і висотою підйому сходинок Так
5) двері облаштовані спеціальними пристосуваннями для фіксації дверних полотен в положенні “зачинено” і “відчинено” Ні
6) за наявності прозорих дверних (фасадних) конструкцій на них нанесено відповідне контрастне маркування кольором
7) дверні отвори без порогів і перепадів висот, ширина дверних отворів становить не менш як 0,9 метра Так
8) за наявності порогів висота кожного елемента порога не перевищує 0,02 метра Так
9) кути порогів заокруглені Ні
10) на першу/останню сходинки, пороги, інші об’єкти та перешкоди нанесено контрастне маркування кольором (ширина маркування горизонтальної площини ребра — 0,05-0,1 метра, вертикальної — 0,03-0,05 метра) Ні
11) розміри в плані тамбура (у разі його наявності) становлять не менше 1,5 х 1,5 метра (або такі, що дають змогу маневрувати кріслу колісному) Так
12) майданчик перед входом, а також пандус, сходи, піднімальні пристрої для осіб з інвалідністю захищені від атмосферних опадів Ні
13) відсутні перешкоди (решітка з розміром чарунок більше за 0,015 м х 0,015 метра/щітка для витирання ніг, рівень верху яких не збігається з рівнем підлоги) та перепади висоти підлоги на вході
14) у разі наявності турнікета його ширина у просвіті становить не менше 1 метра

Шляхи руху всередині будівлі, приміщення, де надається послуга, допоміжні приміщення:
1) у разі наявності на шляхах руху осіб з інвалідністю сходів вони продубльовані пандусом
2) нахил пандуса становить не більш як 8 відсотків (на 1 метр довжини не більше 8 сантиметрів підйому), уздовж обох боків усіх сходів і пандусів встановлено огорожу з поручнями, поручні пандусів розташовані на висоті 0,7 і 0,9 метра, завершальні частини поручнів продовжені по горизонталі на 0,3 метра (як вгорі, так і внизу) або застосовано піднімальні пристрої, що відповідають вимогам державних стандартів, які встановлюють вимоги до зазначеного обладнання
3) всі сходи в межах одного маршу однакові за формою в плані, за шириною сходинки і висотою підйому сходинок
4) двері облаштовані спеціальними пристосуваннями для фіксації дверних полотен в положенні “зачинено” і “відчинено” Ні
5) за наявності прозорих дверних (фасадних) конструкцій на них нанесено відповідне контрастне маркування кольором
6) дверні отвори без порогів і перепадів висот, ширина дверних отворів становить не менш як 0,9 метра Так
7) за наявності порогів висота кожного елемента порога не перевищує 0,02 метра Так
8) кути порогів заокруглені Ні
9) на першу/останню сходинки, пороги, інші об’єкти та перешкоди нанесено контрастне маркування кольором (ширина маркування горизонтальної площини ребра — 0,05-0,1 метра, вертикальної — 0,03-0,05 метра) Ні
10) шляхи руху оснащені засобами орієнтування та інформування (зокрема, тактильні та візуальні елементи доступності, позначення кольором сходинок, порогів, елементів обладнання, прозорих елементів конструкцій, інших об’єктів) та для осіб з порушеннями слуху (зокрема, інформаційні термінали, екрани, табло з написами у вигляді рухомого рядка, пристрої для забезпечення текстового або відеозв’язку, перекладу на жестову мову, оснащення спеціальними персональними приладами підсилення звуку), що відповідають вимогам державних стандартів Ні
11) у приміщенні відсутні предмети /перепони (горизонтальні та такі, що виступають над поверхнею підлоги, конструкції, бордюри, пороги тощо) на шляхах руху осіб з інвалідністю Так
12) у разі розташування приміщень, де надаються послуги, або допоміжних приміщень вище першого поверху вони обладнані ліфтом, ескалатором, підйомником тощо, доступними для користування осіб з інвалідністю, що відповідають вимогам державних стандартів, які встановлюють вимоги до зазначеного обладнання
13) процес відкриття/закриття дверей ліфта супроводжується звуковим сигналом
14) під час зупинки ліфта рівень його підлоги залишається в рівень із підлогою поверху (допускається відхилення не більш як 0,02 метра)
15) номери поверхів, зазначені на кнопках ліфта, намальовані збільшеним шрифтом та у контрастному співвідношенні кольорів
16) номери поверхів, зазначені на кнопках ліфта, продубльовані у тактильному вигляді та шрифтом Брайля
17) ліфт обладнано функцією голосового повідомлення номера поверху
18) навпроти дверей ліфта наявна табличка із номером поверху
19) ширина дверей ліфта не менш як 0,9 метра
20) висота розташування зовнішньої кнопки виклику та висота розташування кнопок керування ліфтом від 900 до 1100 міліметрів від підлоги кабіни і поверхової площадки
21) санітарно-гігієнічні та інші допоміжні приміщення розраховані на осіб з інвалідністю Так
22) у туалетах загального користування (у разі їх наявності) (окремо для чоловіків і жінок) виконано універсальну кабіну з можливістю заїзду до неї та переміщення в ній осіб у кріслах колісних (у туалетах та/або універсальних кабінах наявне в плані вільне від обладнання коло діаметром 1,5 метра) Так
23) окремі санітарно-гігієнічні приміщення (з окремим входом) обладнані аварійною (тривожною) сигналізацією з урахуванням осіб з порушеннями зору та слуху Ні
24) привод сигналізації розташовано в межах між 0,8-1,1 метра над рівнем підлоги
25) шляхи/напрямки, доступні та безпечні для осіб з інвалідністю, позначено міжнародним знаком доступності для зручності осіб з інвалідністю Ні
26) місце розташування пандуса (у разі його наявності) позначено міжнародним знаком доступності для зручності осіб з інвалідністю Ні
27) місце розташування санітарно-гігієнічного приміщення, доступного для осіб з інвалідністю, позначено міжнародним знаком доступності для зручності осіб з інвалідністю Ні
28) напрямок руху до евакуаційних шляхів та виходів, доступних для осіб з інвалідністю, позначено міжнародним знаком доступності для зручності осіб з інвалідністю Ні
29) за визначеної потреби на вході/виході до/з будівлі встановлено план-схему, що сприятиме самостійній навігації (орієнтуванню) на об’єкті Ні
30) відповідна схема виконана в доступних (візуально/тактильно) форматах
31) у приміщенні, де надаються послуги, допоміжних приміщеннях на шляхах руху осіб з інвалідністю штучне освітлення відповідає вимогам санітарних норм
32) у приміщенні, де надаються послуги, допоміжних приміщеннях на шляхах руху осіб з інвалідністю немає предметів/перепон (горизонтальні та такі, що виступають над поверхнею підлоги, конструкції, пороги тощо)
33) ширина шляху руху в коридорах, приміщеннях, галереях на шляхах руху осіб з інвалідністю у чистоті не менш як 1,5 метра під час руху в одному напрямку Так
34) ширина шляху руху в коридорах, приміщеннях, галереях на шляхах руху осіб з інвалідністю у чистоті не менш як 1,8 метра зустрічного руху
35) ширина проходу в приміщенні з обладнанням і меблями не менш як 1,2 метра
36) висота об’єктів послуг (столи, стійкі, рецепція), а також пристроїв послуг (банкомати, термінали тощо) повинна становити не більше 0,9 метра
37) шляхи евакуації є доступними для осіб з інвалідністю, насамперед осіб, які пересуваються на кріслах колісних, мають порушення зору та слуху Так
38) інформація про евакуаційні виходи (шляхи руху) доступна для осіб з інвалідністю, насамперед осіб, які пересуваються на кріслах колісних, мають порушення зору та слуху Ні
39) пристрої сповіщення про надзвичайну ситуацію адаптовані для сприйняття усіма особами з інвалідністю, насамперед особами, які пересуваються на кріслах колісних, мають порушення зору та слуху Ні

Безбар’єрність послуг для осіб з інвалідністю:
1) веб-сайти організації, що розміщена в об’єкті, є доступними для користувачів з порушеннями зору, слуху, опорно-рухового апарату, мовлення та інтелектуального розвитку, а також з різними комбінаціями порушень відповідно до ДСТУ ISO/IEC 40500:2015 “Інформаційні технології. Настанова з доступності веб-контенту W3C (WCAG) 2.0” не нижче рівня АА Ні
2) у штаті є (залучається) перекладач на жестову мову або укладено угоду про надання послуг з перекладу на жестову мову з юридичними (фізичними) особами чи передплачено надання відповідного перекладу через мобільні додатки Ні